Skip to content

8 sierpnia 2013

Własna firma – jak zacząć?

własna działalność gospodarczaZłota zasada biznesu głosi, że bez inwestycji nie ma zysku. Niestety, często jest to główna przeszkoda dla młodych ludzi z pomysłem, którzy chcieliby zarabiać na życie dzięki własnej działalności gospodarczej. Czasami wręcz przeszkoda nie do przeskoczenia.

Jest jednak trochę sposobów na to, by kapitał niezbędny do wystartowania zebrać. Po pierwsze musimy się jednak przygotować. I mówiąc przygotować nie mam na myśli wstępnego projektu ograniczającego się do ogólnego opisu profilu przedsiębiorstwa oraz miejsca jego prowadzenia. Na myśli mam pełnokrwisty biznesplan, który będzie zawierać między innymi kwestie takie, jak:

– szczegółowy profil działalności

– analiza konkurencji na rynku

– szanse i zagrożenia

– strategia i taktyka marketingowa, włącznie z opisem tożsamości firmy i komunikacji zewnętrznej

– szczegółowy opis dotyczący kwestii finansowych

Dopiero wtedy, kiedy taki dokument zostanie odpowiednio przygotowany mamy szansę marzyć o dofinansowaniu, czy to ze środków unijnych, czy też prywatnych. Które trudniej zdobyć? Ciężko powiedzieć. W kwestii dofinansowań sponsorowanych przez Unię Europejską sprawa jest w miarę klarowna – UE ‘rzuca’ co roku konkretną kwotę pieniędzy, która następnie ma być rozdysponowana między ubiegających się o takie dofinansowanie. Oczywiście pierwszeństwo otrzymują najlepiej rokujące i przygotowane projekty. Tutaj pozwólmy sobie na małą dygresję – nawet najlepszy pomysł opisany w kiepski sposób nie znajdzie uznania w oczach urzędników. W całym kraju funkcjonują biura, które pomogą nam przygotować wniosek i skierują nas w miejsce odpowiadające profilowi naszej ewentualnej działalności.

Dofinansowanie z kapitału prywatnego to zdecydowanie mniej przewidywalny sposób zdobywania pieniędzy. Tutaj wiele zależy od prezentacji naszej osoby podczas spotkania twarzą w twarz. Jeśli wzbudzimy zaufanie u osoby, które w zamian za – na przykład – udziały w działalności firmy zainwestuje kwotę potrzebną w jej powstanie. To jednak ciężki kawałek chleba.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required