Skip to content

9 września 2013

Umiejętności, które powinien posiadać Twój pracownik

Prowadzisz rekrutację, kolejne CV spływają na skrzynkę odbiorczą, sam jednak nie możesz się zdecydować, kogo zaprosić na rozmowę. Kawałek papieru nigdy nie odda osobowości, która kryje się za konkretnymi kandydatami, niemniej wstępna selekcja jest jak najbardziej wskazana. Pamiętać należy, że im więcej osób zobaczymy na własne oczy, tym większe prawdopodobieństwo, że trafimy na wymarzonego pracownika.

Czym powinien się charakteryzować?

Asertywność – cecha gloryfikowana oraz bardzo przeceniana, ale nie da się ukryć, że niezwykle istotna. I nie mówimy tutaj o dyskutowaniu na temat zasadności wykonywania poleceń szefa, ale raczej o sytuacje, z którymi z pewnością nasz pracownik się spotka. Nie chcielibyśmy chyba, by obiecał on naszym klientom złote góry tylko dlatego, że nie potrafi powiedzieć ‘nie’, prawda?

Energiczność – może to wydaje się nieco błahe, ale niestety jest prawdziwe: osoby, które wokół siebie roztaczają aurę ‘niechcemisięcości’ bardzo źle wpływają na wydajność reszty członków naszego zespołu. Naprawdę twardy orzech mamy do zgryzienia, kiedy taki pracownik jest naprawdę doskonały w tym, co robi – wtedy musimy pomyśleć nad sposobem rozwiązania tej trudnej sytuacji.

Zdolność do współpracy – podobnie jak w przypadku asertywności, jest to cecha zbyt gloryfikowana, niemniej często niezbędna. Owszem, są osoby które na najlepsze pomysły wpadają wtedy, gdy pracują w odosobnieniu. Często jednak sytuacja wymaga kooperatywności i wspólnej wymiany myśli – najlepsze pomysły rodzą się wtedy, gdy jesteśmy odpowiednio stymulowani i dopingowani przez otoczenie, a przecież na tym polegają burze mózgów.

Przygotowanie merytoryczne – często zdarza się, że doświadczenie wyniesione z poprzedniej pracy na podobnym stanowisku bywa przekleństwem. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że nowo zatrudniana osoba musi mieć pojęcie na temat wyzwań, z jakimi przyjdzie jej się mierzyć. W przeciwnym razie – nic z tego nie będzie.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required