Skip to content

7 października 2013

Najlepszy sposób migracji danych

płyty cdKiedyś kwestia była prosta – by przenieść dane między dwoma jednostkami głównymi, należało je nagrać na płytę bądź, wcześniej, na dyskietkę. Rozwiązanie to miało jednak wiele ograniczeń, z których jednak sprawę zdajemy sobie dopiero obecnie. Jak dzisiaj rozwiązujemy kwestię przesyłu danych?

Przede wszystkim, dziś sposób na przeniesienie plików mamy o wiele więcej. Nawet jeśli sięgnąć chcemy po sposoby tradycyjne, jest to zdecydowanie łatwiejsze (i tańsze), niż kiedyś. Pokolenie dzisiejszych 30 latków musi pamiętać, że pierwsze napędy dające użytkownikowi możliwość nagrywania plików na płycie CD kosztowały krocie (stąd też brały się nielegalne biznesy, typu giełda komputerowa, na których handlowano pirackimi grami). Podobnie zresztą było wtedy z urządzeniami oferującymi pamięć przenośną.

Dzisiaj fizyczne nośniki danych powoli odchodzą do lamusa. Już nawet abstrahując od faktu, że w usługach pocztowych największych portali internetowych można załączyć coraz większe pliki, furorę robi wymiana danych w chmurze. Przede wszystkim dlatego, że jest niesamowicie wygodna. Wyobraźcie sobie, że mamy dwie lodówki – jedną w domu, a drugą w pracy. Drugi śniadanie szykujemy sobie wieczorem w mieszkaniu i chowamy je na noc do lodówki. W porannym zamieszaniu zapominamy jednak schować pakunek do torby i musimy obyć się smakiem.

Dropbox, czy też podobne jemu usługi sprawiają, że kanapkę będziemy mogli wyciągnąć również w pracy – oczywiście w sensie przenośnym. Dropbox jest bowiem miejscem, w którym składować możemy swoje pliki. Dostęp zaś do nich będziemy mieli z każdego urządzenia zdolnego połączyć się z Internetem. Jeśli zatem w niedzielę wieczorem pracowaliśmy nad planem zadań na cały tydzień, wystarczy że zapiszemy jego aktualną wersję na serwerach dostarczanych przez usługę – a plik skopiujemy sobie na dysk twardy komputera służbowego, siedząc wygodnie przed nim.

Fizyczne nośniki danych wciąż są jednak bardzo popularne – o tym w drugiej części artykułu.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required