Skip to content

9 października 2013

Najlepszy sposób migracji danych, cz. 2

pendriveW ostatnim wpisie zastanawialiśmy się nad tym, jaki sposób migracji i przechowywania danych jest obecnie najwygodniejszy. Z racji na fakt, że coraz więcej urządzeń ma możliwość łączenia się z Internetem, wyszło na to, że usługi w chmurze obecnie rządzą. Czy to jednak oznacza całkowity odwrót od fizycznych nośników danych?

Sytuacja na pewno nie jest jednoznaczna – wciąż sporo naszych rodaków martwi się, że połączenie z Internetem może ich kosztować zbyt wiele pieniędzy, stąd często unikają usług, które wymagają od nich bycie online. Nie nam oceniać, czy to postępowanie słuszne, niemniej z tego rozwiązania nie rezygnowano by tak łatwo, gdyby nie dostęp do wielu alternatyw.

Bo przecież płyty CD są obecnie jedną z najtańszych form składowania danych, ale przy tym mało trwałą i raczej niewygodną. Obecne już od kilku lat na rynku laptopy standardowo wyposażane są w nagrywarki płyt, zatem z nagraniem takowej poradzi sobie w zasadzie każdy. Płyty CD, czy nawet DVD, nie są jednak z gumy, a ich pojemność od wielu lat pozostaje ta sama. Ma to ogromne znaczenie pod tym względem, że pliki multimedialne z roku na rok, ze względu na coraz lepszą jakość, są większe i większe. Jeśli jakieś 10 lat temu ktoś myślał, że długo nie będziemy w stanie zapełnić płyty mającej pojemność około 4 GB, dzisiaj musi zrewidować swoje poglądy.

I właśnie z racji na coraz większe rozmiary plików multimedialnych coraz popularniejsze stają się chociażby dyski przenośne, o pendrive’ach nawet nie wspominając. Są o wiele trwalsze od wszelkiego rodzaju płyt, łatwo można skasować zawarte na nich dane, a przy tym są o wiele bardziej praktyczne. Dlatego też trudno uciec od wrażenia, że pendrive’y są obecnie najpopularniejszą chyba formą przenoszenia danych takich, jak dokumenty, prezentacje czy też zdjęcia.

Pamiętajmy jednak, że przechowywanie pliku na zewnętrznym nośniku pamięci nie zagwarantuje nam, że będzie on całkowicie bezpieczny. O to w dużej mierze powinniśmy zadbać sami.

Czytaj więcej w Własna firma

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required