Skip to content

13 grudnia 2015

Najlepsze sposoby na ochronę roślin

Wydawałoby się, że najlepsze środki do ochrony roślin to te pochodzenia chemicznego. Jednakże możliwe jest chronienie roślin przy użyciu środków roślinnych – naturalnych.

Naturalne środki do ochrony roślin wykonane są z substancji roślinnych. Nie używa się w nich ani grama elementu pochodzenia sztucznego. Do produkcji roślinnych środków ochronnych używa się przede wszystkim ziół oraz chwastów, które uzupełniane są biopreparatami dostępnymi praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.

Kiedy zajmujemy się naszym ogrodem i zważymy, że uprawiane przez nas rośliny zaczynają chorować lub też zauważymy, że są atakowane przez pasożyty najprościej jest użyć chemicznych środków ochronnych. Środki te są ogólnie dostępne, jednak są też niejednokrotnie zalecane jako środki pielęgnujące. Niestety ze stosowaniem środków chemicznych wiąże się pewne ryzyko. Najważniejsze jest to, że środki te są bardzo często niebezpieczne dla człowieka, a także dla samych roślin.

Dlatego też stosowanie naturalnych środków ochronnych jest dużo bezpieczniejsze oraz coraz częściej zalecane. Wiele naturalnych preparatów możemy przygotować samodzielnie bez obaw, że będą one szkodliwe dla nas samych. Do ich produkcji używa się przede wszystkim wyciągów z ziół i kwiatów. Możemy także użyć już gotowych biopreparatów, które dostępne są w sklepach ogrodniczych.

Służą one do dwóch celów – mogą odstraszać albo przyciągać pasożyty. Dbając o nasz ogród należy także pamiętać o roślinach, które są przydatne w naszym ogrodzie. Część roślin żywi się szkodnikami, które zagrażają innym roślinom w ogrodzie. Przy ich użyciu jesteśmy w stanie wyeliminować pasożyty lub też ograniczyć ich liczebność. Stosowanie naturalnych środków roślinnych jest bezpieczne dla roślin oraz zwierząt, które są pomocne dla naszego ogrodu. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku chemicznych środków. Bardzo często eliminując pasożyty eliminujemy także pożyteczne rośliny i organizmy.

Stosowanie naturalnych środków ochrony ogrodu jest zdecydowanie bardziej korzystne dla samych roślin, jak również dla nas samych. W przeciwieństwie do środków chemicznych, te nam nie zagrażają.

Czytaj więcej w Porady

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required