Skip to content

19 sierpnia 2013

Jesteś ambitny? Uważaj!

Jak wskazują badania i obserwacje przeprowadzone przez badaczy rynku pracy młodzi ludzie zdecydowanie wyprzedzają swoje starsze pokolenie w staraniu się o wysoka pozycję w firmach polskich i międzynarodowych. Młodym znacznie bardziej zależy na tym, by szybko i skutecznie dojść do celu.  Mają zresztą znacznie trudniejsze zadanie do spełnienia. Konkurencja pośród ludzi wykształconych jest bardzo duża, a i umiejętności znacznie przekraczają te, które niegdyś można było uzyskać.

Wyścig szczurów, który zatem najlepiej widać głównie w dużych korporacjach to najlepszy przykład tego, że o dobra pracę może być znacznie trudniej niż nam się wydaje.

W opozycji do bardzo wysokich umiejętności staje jednak niekiedy także i zbyt mocno uwidaczniająca się ambicja niektórych młodzików. Kierownikom nie do końca podoba się pracownik, który na pierwszy rzut oka wykazuje szerokie umiejętności. Sprawa jest oczywista, że za kilka lat ów młody pracownik może bowiem zająć ich miejsce.

Jak zatem pracować solidnie i jednocześnie nie doprowadzić do frustracji swoich przełożonych?

Po pierwsze trzymajmy się tego czego się od nas wymaga. Jeśli chcemy pokazać swoje umiejętności najlepiej zwróćmy na nie uwagę poprzez zwiększenie dochodów firmy, a nie za pomocą prezentowania swojej wiedzy.

Przede wszystkim zbadajmy teren, po dostaniu się do danej pracy. Nigdy nie wprowadzajmy niezdrowej rywalizacji oraz nieprzyjemnej atmosfery już w pierwszych dniach. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie poznanie wszystkich swoich współpracowników, nawiązanie z nimi więzi koleżeńskiej. W ten sposób najlepiej odnajdziemy dla siebie te aspekty w pracy, które rzeczywiście będą dla nas przyjemne i ciekawe.

Od samego początku bądźmy także konsekwentni w wyrażaniu swojej opinii. Jeśli będziemy bez problemu zgadzać się na wszystkie nietypowe prośby przełożonego, w tym na pracę  w weekendy staniemy się zniewoleni. Mało tego szybko zniechęcimy się do danego stanowiska.

Nie bójmy się wyrażać swojej opinii-oby jednak miała ona swoje poparcie w rzeczywistości. Tylko klarowne i poparte wiedzą argumenty będą trafiały do naszych przełożonych i rzeczywiście sprawią, że będzie miał on dla nas szacunek.

Jeśli nasza firma opiera swoje działania na profesjonalnych usługach sekretarskich pamiętajmy, że tylko dobra komunikacja z osobami pracującymi w naszym otoczeniu będzie kluczem do osiągnięcia upragnionego wyniku. Strońmy zatem od konfliktów i szukaniu dziury w całym, a zamiast tego szukajmy wspólnego języka z osobami z którymi przyjdzie nam przecież spędzić wiele godzin.

Pamiętajmy, ambicja to ważna sprawa. Dzięki niej kończymy studia, kursy i szkolenia, by później otrzymać ciekawą pracę. Jeśli zatem mamy taką możliwość, to wykorzystajmy ją na rzecz rozwoju firmy w której pracujemy, a nie własnych celów, które chcemy uparcie spełnić.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required