Skip to content

11 października 2013

Jak zabezpieczyć się przed utratą danych?

Utrata danych to jedna z sytuacji, przed którą każdy z nas chciałby się uchronić. Tak jak wspominaliśmy w poprzednich wpisach, niestety żadna z form przechowywania danych nie daje nam stuprocentowej gwarancji, że ta przykra sytuacja nie spotka również nas. Mamy jednak sporo możliwości by sprawić, żeby ryzyko utraty newralgicznych plików było jak najniższe.

Przede wszystkim sprawdzić musimy nas system operacyjny. Windows jest miejscem, w którym pozostawić jakiegoś konia trojańskiego jest niezwykle łatwo. Stąd tak ważne są regularne aktualizacje oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego, a także firewalle. Nawet jednak najlepsze na rynku aplikacje chroniące nasz komputer nie sprawdzą się, jeśli zagrożenie sprowokujemy sami.

W jaki sposób może do tego dojść? Chociażby wchodząc na niepewne strony internetowe, które wymagają instalacji aplikacji w celu odtworzenia zawartości strony. Podobne niebezpieczeństwa czyhają na nas ze wszystkich stron na Fecbooku i tym podobnych stronach – z pewnością niejednokrotnie nacięliśmy się na plik wyglądający jak materiał wideo, który w istocie był sprytnie zamaskowanym programem szpiegującym. I takich sytuacji jest codziennie bez liku.

Stąd swoje najcenniejsze pliki powinniśmy chronić. Jednym ze sposobów jest na przykład przechowywanie najcenniejszych dokumentów na zewnętrznym nośniku danych, takim, jak chociażby dysk przenośny. Do tych zadań lepiej sprawdzi się urządzenie w wersji HDD, które co prawda ma skomplikowaną architekturę, ale oferuje sporo dostępnej przestrzeni za przystępną cenę. Oczywiście oprócz tego na naszym komputerze (zarówno prywatnym, jak i służbowym) znaleźć się powinno oprogramowanie służące do tworzenia kopii zapasowych systemu.

Dzięki tym zabiegom, ryzyko utraty ważnych danych zminimalizujemy do akceptowalnego poziomu. Pamiętajmy jednak, że aby zabezpieczenia w firmie były skuteczne, musi z nich korzystać właściwie każdy pracownik.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required