Skip to content

8 sierpnia 2013

Jak stworzyć sprawnie działający sklep internetowy?

ecommerceNie wiedzieć czemu, pokutuje przekonanie, że prowadzenie sklepu internetowego to biznes ze wszystkich stron opłacalny, a przy tym lekki, łatwy i przyjemny. Nic bardziej mylnego. Gdyby tak było, tradycyjne sklepy nie miałyby racji bytu, a e-commerce’em zajmowałby się każdy.

Najczęstszym problemem świeżych w tym temacie przedsiębiorców jest ich niecierpliwość. Niestety, w przeciągu miesiąca, półrocza czy nawet roku nikt nie jest w stanie stać się drugim Allegro, a badania pokazują, że nawet wielkie marki mają problem z przekonaniem swoich klientów do robienia zakupów online. Całe szczęście klienci zaczynają zauważać już różnice między sprzedażą prowadzoną za pomocą tradycyjnych metod a za pośrednictwem internetu. Największym bowiem kłopotem była unifikacja marki – klient często myślał, że pion sprzedaży elektronicznej funkcjonuje tak samo jak ten tradycyjny. Jakież było zdziwienie niektórych, kiedy okazywało się, że sklep internetowy działa na zupełnie innych zasadach.

Całe szczęście ten etap mamy powoli za sobą. Wciąż jednak stworzenie sprawnie działającego e-commerce’u to nie lada wyzwanie. Po pierwsze musimy już na wstępie ustalić, czym będzie się nasz sklep wyróżniać. Czy będzie to darmowa wysyłka niezależnie od kwoty zamówienia? A może dłuższy niż zazwyczaj okres gwarantujący możliwość zwrotu produktu bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów? A może, wzorem porad pana Tkaczyka ze świetnej Grywalizacji ustalimy system przyznawania punktów za zakupy w naszym sklepie dające użytkownikom możliwość wymiany ich na nagrody?

Możliwości jest wiele, a tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Na wstępie gotową musimy mieć również strategię działań w sieci. Sklep internetowy musi być dobrze promowany za pomocą odpowiednio dobranych do profilu sprzedaży kanałów, w przeciwnym razie nie dotrzemy do swoich klientów – a kiedy nie ma klientów, biznes pada.

Szeroka wiedza i cierpliwość – to dwie kluczowe kwestie niezbędne do zbudowania sprawnie działającego sklepu internetowego.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required