Skip to content

15 lutego 2013

Jak obniżać koszty działania przedsiębiorstwa?

oszczedzanieKażda osoba zakładając firmę musi zainwestować w nią pewne swoje środki, które pozwolą na to, by rozwinąć działalność iż zacząć się rozwijać. Początkowa faza działalności jest jednak często niezwykle trudna i wiąże się z problemami finansowymi, które należy zwalczać, by firma nie upadła. Pojawia się więc często w głowach przedsiębiorców myśl o tym jak zacząć obniżać koszty działalności przedsiębiorstwa, by przetrwać trudny początkowy okres działania firmy. Przede wszystkim należy w tym okresie zadbać o to, by każdy grosz w czasie działania przedsiębiorstwa, był wydawany z głową.

Jeśli chodzi o same pomysły na to jak obniżać koszty to jest ich bardzo wiele. Można powiedzieć jedynie o kilku z nich, by pokazać panującą tendencje na rynku. Przede wszystkim każda działająca firma opiera się na pracownikach. Ich zatrudnienie to oczywiście stosunkowo duże wydatki jakie czekają każde przedsiębiorstwo. Należy o tym pamiętać i dlatego przy zatrudnieniu pracowników zachowywać się z głową, tak by nie wydawać na nich zbyt dużych pieniędzy. Aby się to udało zatrudniamy jedynie takich pracowników, którzy są niezbędni w firmie i mogą pozwolić na jej spokojne funkcjonowanie. Jeśli potrzebni są nam fachowcy od czasu do czasu warto poszukać taką osobę, która zgodzi się pracować na umowę o dzieło. Takie działania pozwolą na to, by nieco zmniejszyć wydatki na pracowników. Kolejnym pomysłem na obniżenie kosztów może być szukanie kontrahentów, którzy oferować będą najmniejsze ceny. Jeśli jesteśmy firmą usługową, musimy kupować pewne produkty. Najlepiej więc szukać kontaktów bezpośrednio z producentem, gdyż to pozwoli zmniejszyć planowane wydatki. Jeśli natomiast sami jesteśmy producentami powinniśmy komponenty do naszych finalnych produktów kupować jak najtaniej, by móc na sprzedaży jak najwięcej zyskać.

Kolejny pomysł na obniżenie kosztów to również kupno używanych maszyn na samym początku działania przedsiębiorstwa. Jeśli musimy wyposażyć firmę wybieramy na początku używane produkty, gdyż to pozwoli obniżyć koszty działań nawet o kilkadziesiąt procent. Ostatnią sprawą, którą warto wspomnieć będzie wybór mniejszej siedziby w mniej wyeksponowanym miejscu. Gdy nasza firma nie musi być wyeksponowana możemy wybrać miejsce z dala od centrum, gdzie cena wynajmu będzie niższa. Z czasem, gdy firma zacznie przynosić większe zyski będzie można siedzibę przenieść.

Stosując tych kilka pomysłów można zdecydowanie obniżyć początkowe koszty założenia przedsiębiorstwa, dzięki czemu nawet przy  małych nakładach początkowych uda się rozwinąć dobrze prosperujące przedsiębiorstwo.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required