Skip to content

27 lutego 2016

Jak motywować swoich pracowników?

Sztuka motywacji to zdolność do zatrzymania u siebie pracownika z jednoczesną korzyścią dla siebie – pracodawcy. Poprzez motywację wpływamy na swojego pracownika, świadomie tworzymy z nim więź, ale również sami otrzymujemy liczne profity. Jak motywować swoich pracowników?
Pracownik to bezsprzecznie najważniejsze z ogniw, tworzące każdą wielostrukturową firmę. Bez wykwalifikowanej, sprawnie działającej i zaufanej kadry nie rozwijamy naszej działalności, nie budujemy też sieci kontaktów z klientami. To pracownik, jako łącznik ze środowiskiem jest naszą wizytówką oraz ogniwem dzięki któremu istniejemy.

Aby jednak każda z osób zatrudnionych w naszej firmie czuła potrzebę współpracy, rozwijania i dbania o dobro firmy, konieczna jest jego motywacja. Poprzez motywację rozumiemy: zachęcanie, podziękowanie, mobilizację do działania. Bez dobrze zorganizowanych działań oraz przemyślanych strategii żadna motywacja nie będzie skuteczna.

Nie tylko finansowe podziękowania
Aby zmotywować pracownika do dalszych działań, wcale lub nie zawsze powinniśmy wręczać mu finansową premię. W niektórych przypadkach tak samo cennym podziękowaniem będzie kurs dotyczący wybranej dziedziny zainteresowania, karnet – do rozwijania jego pasji, awans na stanowisko o wyższym znaczeniu i zwiększający jego umiejętności.
Przede wszystkim nie bójmy się wypowiedzieć słowa dziękuję. Mało która forma motywacji działa lepiej niż tradycyjne – dziękuję, wypowiedziane w gronie współpracowników.

Motywacja nie tylko po sukcesie
Każdy pracownik odbywa w swojej karierze wzloty i upadki. Jeśli zauważasz że Twój bardzo dobry pracownik, odnotowuje w ostatnim czasie widoczny spadek formy, postaraj się zrozumieć jego problem. Porozmawiaj z nim. Rozwiążcie ten konflikt interesów razem. Ty lepiej zrozumiesz swój personel, on poczuje, że chcesz go poznać – zależy Ci na nim.

Brak motywacji bardzo szybko prowadzi do wypalenia zawodowego. Jeśli pracownik nie czuje się potrzebny w firmie, nie ma ochoty tworzyć tej wspólnoty. Taka osoba nie będzie w stanie rozwijać Twojej firmy. Prędzej czy później poszuka innego miejsca.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required