Skip to content

20 lutego 2016

Czym są urządzenie pneumatyczne?

Urządzenia pneumatyczne to niezawodna pomoc przy wielu zadaniach. Warto poznać zasadę ich działania, by ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić czas, a także uzyskać profesjonalny efekt końcowy.

Pneumatyka to dziedzina wiedzy, która zajmuje się badaniem przepływu sprężonego powietrza. Nazwa ta określa techniki napędu i sterowania pneumatycznego. Urządzenia pneumatyczne wykorzystywane są we wszystkich sektorach przemysłu, a także w życiu codziennym. Posiadają wiele zalet przez co stają się silną konkurencją dla urządzeń mechanicznych i elektrycznych.

W urządzeniach pneumatycznych jako czynnik roboczy stosuje się sprężone powietrze, charakteryzujące się stałym ciśnieniem niezależnym od zmian obciążenia, brakiem stałych zanieczyszczeń, dużą suchością i brakiem oleju. Urządzenia te są napędzane przez kompresory, czyli specjalne sprężarki powietrza. Do maszyn pneumatycznych możemy zaliczyć szlifierki kątowe, wbijarki do gwoździ, dłuta pneumatyczne, czy pistolety malarskie.

Wśród kompresorów wyróżniamy:

-bezolejowe z napędem bezpośrednim – bardzo proste i bezpieczne w użyciu, idealnie nadające się do prostych prac remontowych i ogrodowych. Ich zaletą jest niewielki ciężar i możliwość łatwego przemieszczania. Urządzenia te są również przyjazne środowisku

-olejowe z napędem bezpośrednim – są lekkie , lecz wytrzymałe, przydatne zarówno w pracach w domu, ogrodzie jak i zdatne do zastosowań półprofesjonalnych. Cechuje je bezpieczeństwo i łatwość obsługi, a bezsprzeczną zaletą jest niewielki pobór energii.

-olejowe z napędem pasowym – to urządzenia zdatne do pracy z wszystkimi typami narzędzi pneumatycznych. Charakteryzuje je wydajność, duża moc, ciche działanie oraz dobre chłodzenie. Są bezpieczne w użyciu i znajdują szerokie zastosowanie zarówno w małych jak i średnich warsztatach

Podsumowując, urządzenia pneumatyczne posiadają wiele zalet bo są bezpieczne w użyciu, a powietrze w nich używane jest łatwo dostępne i nie zanieczyszcza środowiska. Napędzane nim narzędzia sprawdzają się w trudnych warunkach i rzadko ulegają awariom. Co więcej brak konieczności wymiany podzespołów wydłuża ich pracę, czyniąc je tańszymi i bardziej ekonomicznymi od urządzeń mechanicznych, hydraulicznych czy elektrycznych. Więcej dowiesz się z castorama.pl.

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required