Skip to content

15 września 2013

Co nam zabrał, a co dał Internet?

Pytanie w tytule jest rzecz jasna bardzo przewrotne – jest to raczej temat na rozprawę doktorską, niż na krótki wpis na blogu. Warto jednak choć na chwilę pochylić się nad tym zagadnieniem, by sprawdzić, czy naprawdę chcemy trwać w tym układzie. Tylko czy w chwili obecnej mamy jakikolwiek wybór?

W kwestii poszukiwania informacji od sieci jesteśmy w zasadzie uzależnieni – w celu odnalezienia rozwiązania nurtującego nas problemu nie sięgamy na półkę po encyklopedię, a raczej wchodzimy na okno przeglądarki internetowej (bez znaczenia, czy na komputerze, tablecie czy telefonie) by wpisać interesującą nas frazę i cieszyć się wynikami wyszukiwania z całego świata. Wygodne, prawda?

Pomyślmy teraz jednak, co by się stało, gdyby sieć przestała istnieć. Sytuacja, którą wyobrazić sobie bardzo trudno, niemniej nie jest to aż tak bardzo nierealne – świat widział już zbyt dużo konfliktów, a przecież nie raz i nie dwa informowano, że jeśli dojdzie do następnego konfliktu zbrojnego na skalę światową, to część walk przeniesie się do Internetu.

Dzięki podłączeniu do sieci możemy się też natychmiast skontaktować z wybranymi osobami, bądź też wręcz przeciwnie – regularnego kontaktu nie musimy utrzymywać tak naprawdę z nikim, bowiem media społecznościowe i tak informują nas o niemal każdym szczególe życia innych. Oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś sam zdecyduje się o tym poinformować (najczęściej, czasem bowiem są to wyniki działań złośliwego oprogramowania bądź osób, które włamały się na nasz komputer) – tym samym jednak słowo ‘prywatność’ nabrało w dzisiejszych czasach zupełnie nowego znaczenia.

Wreszcie rozwój sieci to niebywałe zagrożenia – w świecie, w którym coraz więcej urządzeń podłączonych jest do Internetu, łatwiej jest przejąć nad nimi kontrolę. Wyobraźcie sobie na przykład, że jadąc autem tracimy nad nim kontrolę, bowiem przejmuje ją ktoś z zewnątrz. To jednak przykład z gatunku sience fiction (na razie). Co jednak, jeśli w niepowołane ręce dostaną się nasze prywatne/kompromitujące pliki?

Czytaj więcej w Praca

Leave a comment

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

required
required